niedziela, 16 lutego 2014

Głos Wielkopolski ściągnął zdjęcie z bloga bez mojej wiedzy!!!

Dzisiaj przypadkowo przeglądałam internet i poprzez Google Images natrafiłam na zdjęcie swojego autorstwa, które zostało opublikowane bez mojej wiedzy na stronie internetowej Głosu Wielkopolskiego.

Podaję link: tutaj link do artykułu w Głosie Wielkopolskim

Oryginał zdjęcia: zdjęcie na blogu
Dlaczego sprawiło mi to przykrość?
 • Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska. Niekomercyjne znaczy dla mnie niezarobkowo. Może to być np. prezentacja maturalna, bezpłatna gazetka szkolna. Nie ma wątpliwości, że Głos Wielkopolski działa po to by zarabiać, czyli komercyjnie. Zresztą za wersję papierową trzeba zapłacić a na internetowej są przynajmniej po trzy reklamy na wyświetlanej stronie. Według mnie złamano warunki licencji. 
 • Łamiąc powyższe warunki, nikt nie zapytał mnie, czy może sobie pobrać zdjęcie albo je zakupić. Ktoś otrzymał wynagrodzenie za artykuł ze zdjęciami. Ktoś zaoszczędził czas i paliwo na to, by odnaleźć rzeźbę i ją sfotografować. Rzeczywiście łatwiej jest usiąść w ciepłym fotelu, odpalić komputer i przeszukać internet. Po co się męczyć i organizować zdjęcie, jak ktoś już to zrobił... Ja nazwałabym to kradzieżą.
 • Zdjęcie podpisano © Poznań nowych doznań, ale to nie Poznań nowych doznań jest autorem zdjęcia tylko konkretna osoba z imienia i nazwiska :)
Artykuł w wersji internetowej opublikowano 13 stycznia 2014 r. Jeśli ktoś dysponuje wydaniem papierowym, proszę o informację, czy zdjęcie pokazało się również tam :) To byłby już wtedy szczyt bezczelności :D6 komentarzy:

 1. Co za bezczelność! Kontaktowałaś się w tej sprawie z Głosem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie... już przyznaję, że nie mam jakoś na to siły :D

   Usuń
 2. Dokładnie, bezczelność! Niestety to powszechna praktyka w internecie :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, niestety. Dopóki robi to młodzież gimnazjalna, takie działania jeszcze aż tak nie rażą. Jeśli jednak czyni to znana gazeta, nazwać to można już skandalem :)

   Usuń
 3. Zauwazyłam, że Głos Wielkopolski usunął już zdjęcie... Dopiero teraz się zorientowałam, że skoro rzeżbę wyburzuli, to nie mieli już jak zrobić zdjęcia :( Ale to i tak nie usprawiedliwia takiego działania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety nie pierwszy to przypadek. Kilku moich znajomych "skarżyło" się na takie same praktyki Głosu....żeby choć spytali, poprosili....ale nie....

  OdpowiedzUsuń

Jeśli masz ochotę, to serdecznie zapraszam do podzielenia się swoimi opiniami na powyższy temat.
Mile widziane rodzinne wspomnienia, ciekawostki, plotki, opisy przeżyć czy subiektywna ocena dotycząca sfotografowanych przeze mnie miejsc. Takie komentarze są niezwykle cenne. Są wręcz na wagę złota! Dokumentujmy wspólnie nasz Poznań!