piątek, 22 kwietnia 2011

Dyrekcja Kolei - budynek


Kilka lat temu prezentowałam na zdjęciach gmach Dyrekcji Kolei (Dyrekcja Kolei - aleje Niepodległości 8).
Tym razem przedstawiam detale jego skrzydła bocznego.

Dzieło nieznanego autora


Był poniedziałek; 18 kwietnia. Przechodziłam ulicą Bukowską. Na chodniku zauważyłam małą kartkę z takim oto dziełem; być może wielkanocnym (przypuszczam, że obrazek przedstawia zająca, kurczaka i jajko).

Uniwersytet Ekonomiczny (dawna Akademia Ekonomiczna, wcześniej Wyższa Szkoła Handlowa)


Monumentalny gmach Uniwersytetu Ekonomicznego (aleje Niepodległości 10).
Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod ten budynek odbyła się w kwietniu 1928 roku. Sama budowa zakończyła się jednak dopiero w 1932 roku. Powodem przedłużających się robót budowlanych były nie tylko problemy finansowe ale i względy techniczne.
"Okazało się, że grunt pod budowę, dawniejsza zasypana fosa, wymaga specjalnego fundamentowania na palach betonowych. Mnóstwo tych pali wbito na głębokość do dziesięciu metrów, przy czym przy robotach tych natrafiano na potężne mury poforteczne i wielkie głazy" (Zbigniew Zakrzewski, "Ulicami mojego Poznania).

Stara drukarnia robi się na bóstwo


W tym niezwykłym budynku (ul. Zwierzyniecka 3) znajdowała się dawno temu Drukarnia Concordia. Stara drukarnia od lat niszczała... Aż żal było patrzeć: archiwalne zdjęcia Concordii.
Budynek pochodzi z 1910 roku i obecnie przechodzi gruntowny remont. Prace mają zostać zakończone w październiku tego roku. Powstanie tu Wielkopolskie Centrum Designu (Concordia Design).

Latarnie w dzień

Spacerujemy sobie po wiosennej Cytadeli. Jest środa, kilka minut po godzinie 18. Słońce pięknie oświetla zazielenione alejki...

Biało-czerwone tulipany na poznańskiej Cytadeli


Tydzień temu prezentowałam na blogu zdjęcia biało-czerwonych tulipanów na poznańskiej Cytadeli. Jak pamiętamy, zakwitły wówczas tylko te białe: http://fotopoznan.blogspot.com/2011/04/tulipany-na-cytadeli-i-pomnik-dla.html#axzz1KF6LFfl8.
Pojawiam się ponownie, by sprawdzić, czy czerwone już zakwitły i jak wygląda efekt końcowy.
No i można się było tego spodziewać. Czerwone co prawda kwitną ale białe już w większości przekwitły...