piątek, 5 czerwca 2020

Pocztówki z neonami w okolicach placu Wolności w Poznaniu

Poznań, Plac Wolności wg fotografii barwnej P. Krassowskiego, Biuro Wydawnicze "RUCH"

Kolejne widokówki z cyklu nocny Poznań i neony w czasach PRL. Znajdujemy się na opustoszałym placu Wolności. Po kocich łbach mknie dumnie Warszawa. Drogę rozświetlają neony z motylkiem i palmą. PKO świeci się na czerwono. W oddali widać dostojny gmach Arkadii

Pocztówka z neonami na ul. Lampego (dziś Gwarnej) w Poznaniu

Pocztówka z Poznania - ulica Alfreda Lampego (obecnie Gwarna) wg fotografii barwnej P. Krassowskiego, Biuro Wydawnicze "RUCH"

Pozostajemy w temacie nocnego Poznania z końca lat sześćdziesiątych. Tym razem dwa spojrzenia na ulicę Gwarną (dawniej Lampego) naszpikowaną niegdyś neonami.

Widoczny na widokówkach neon "krówki" i "kogucika" mógł zachwycać najmłodszych Poznaniaków. Czy ktoś jeszcze pamięta, co mogło tam być? Jak krowa, to może bar mleczny? Jak kogut to może Cepelia?

Dziś po neonach z Lampego nie ma już prawie śladu (no może oprócz pewnych "kółeczkowych" pozostałości, które kiedyś uwieczniłam). Kolorowe, migające szklane rurki dodawały nocnym miastom dynamiki i niezwykłej atmosfery. Ulice bez neonów wydają się być teraz takie bezbarwne, puste, zaspane i nijakie. Czy neony wrócą jeszcze do polskich miast na taką skalę jak w czasach PRL?

Warto dodać, że Gwarna to krótka uliczka (ok. 133 m), prowadząca do ul. św. Marcin (wówczas Czerwonej Armii). Taka niewielka a miała swoje własne neony!

Ulica św. Marcin z neonem LOT na pocztówce z czasów PRL

Opis na pocztówce: Poznań, ulica Czerwonej Armii (czyli obecnie ul. św. Marcin), wg fotografii barwnej P. Krassowskiego, Biuro Wydawnicze "RUCH"
Nocne życie ulicy św. Marcin z końca lat sześćdziesiątych. Uwagę przyciąga niebieski neon LOT, górujący nad okolicą i aleja świateł biegnąca w dół ulicy.

Jeszcze słychać w oddali wyobraźni śmiech turystów, warkot silnika Warszawy i stukot kół na kocich łbach. Czerwonej Armii już na pewno nie wróci.

Pocztówka z barokową Farą przy ul. Świętosławskiej w Poznaniu

Opis na pocztówce: Poznań, Barokowy kościół farny z XVII/XVIII w., fot. A. Zborski, Biuro Wydawnicze "RUCH"
Trochę sacrum. Czarno-biała pocztówka z Poznania z Farą. Obowiązkowe spojrzenie na Bazylikę z ulicy Świętosławskiej. Myślę, że fotografia została wykonana pod koniec lat sześćdziesiątych.