czwartek, 18 czerwca 2009

Po prostu - krasnal :)


a w środku podobno znajdują się m.in. przyjemne apartamenty na wynajem

Nazwałam ten budynek "Krasnalem" z uwagi na spiczaste zwieńczenie dachu. Budynek został wzniesiony w 2000 roku i architektonicznie miał nawiązywać do okolicznej secesji. A tak na marginesie, to zabudowa ulicy Zwierzynieckiej jest bardzo niespójna, o czym pisałam na blogu. Secesyjne kamienice otoczone są modernistycznymi budynkami. Na razie "Krasnal" jest tu najmłodszy. Wkrótce jednak w okolicy powstanie nowoczesne osiedle Zajezdnia Poznań

Platforma Obywatelska w Poznaniu

wytworny budynek siedziby Platformy Obywatelskiej w Poznaniu

W budynku znajduje się obecnie m.in. siedziba PO (tak na marginesie, wielkopolskie samochody mają partyjne numery rejestracyjne, np. Poznań - PO, Słupca - PSL).
Wracając do tematu Zwierzynieckiej 13, to budynek został wzniesiony w 1908 roku! Stylem nawiązuje trochę do baroku. W dwudziestoleciu międzywojennym rezydował tam Dom Kupiectwa Polskiego (później Wielkopolskie Zrzeszenie Handlu i Usług). Działała tu Resursa Kupiecka (czyli inaczej klub towarzyski, w którym spotykali się kupcy z całej Wielkopolski. 

Budynek jest niezwykle interesujący. Niestety w tej lokalizacji jego piękno może być nie dostrzegane. Ulica Zwierzyniecka ma bowiem wyjątkowo niespójną zabudowę, o czym pisałam na blogu. Do pięknie zdobionych secesyjnych kamienic dobudowano proste modernistyczne bloki. Całość wygląda naprawdę nieciekawie i nie ma już szans na poprawę.

Do tego budynku również doklejono "kwadraciaka", w którym mieści się obecnie Wyższa Szkoła Handlu i Usług. Na tych zdjęciach skupiłam się jednak wyłącznie na budynku spod nr 13. 

Żabka