niedziela, 30 września 2012

Poznań na starych pocztówkach - Teatr Wielki - Opera


Tym razem pocztówka z początku lat siedemdziesiątych, wydana jeszcze przez Biuro Wydawnicze "Ruch".

Opis pocztówki: Państwowa Opera im. Stanisława Moniuszki.

Zmiany są widoczne od razu; i to na duży plus :) Odświeżona elewacja, rzeźby i Pegaz. Budynek prezentuje się teraz dostojnie i elegancko; jak na operę przystało!


Poznań na starych pocztówkach - Biblioteka Raczyńskich i plac Wolności


Przedstawiam zdjęcie pocztówki z lat osiemdziesiątych. Pocztówka została wydana przez Krajową Agencję Wydawniczą.

Opis: Poznań. Biblioteka Raczyńskich, klasycystyczna, wzniesiona w latach 1822-1829 według projektu rzymskiego architekta, któremu za pierwowzór posłużył paryski Louvre.

Co się zmieniło?

Biblioteka ma odświeżoną elewację a pomnik Hygiei przesunięto bardziej w prawo (w stronę przejścia dla pieszych widocznego na zdjęciu). Pomnik został gruntownie odnowiony. Te zmiany można odebrać pozytywnie...

Co jeszcze się zmieniło?
Pod placem pojawił się ogromny parking podziemny (jakoś nie miałam okazji z niego skorzystać) a zamiast prostej, klasycznej fontanny, idealnie pasującej do budynku biblioteki, pojawiła się nowa... przypominająca współczesną rzeźbę.

Poznań na starych pocztówkach - Pałac Działyńskich

Stary Rynek 78
Powyżej pocztówka przedstawiająca Pałac Działyńskich w 1986 roku. Pocztówka została wydana przez nieistniejącą już Krajową Agencję Wydawniczą.

Opis pocztówki jest następujący: Pałac Działyńskich w zachodniej pierzei Starego Rynku, klasycystyczny, 1773-1815, siedziba zakładów naukowych PAN. 

W pierwszej kolejności zwracam uwagę na zmianę koloru Pałacu. Obecnie zieleń została zamieniona na odcień żółtego. Gdy byłam dzieckiem, Pałac Działyńskich był moim ulubionym budynkiem w Poznaniu. Ta kontrastowa zieleń nadawała mu dostojny charakter; wyróżniała spośród sąsiednich kamieniczek i podkreślała ornamenty. Obecnie, po zmianie koloru, moim zdaniem, wszystko zlewa się w jedną całość a budynek utracił swoje pałacowe dostojeństwo (dla porównania zdjęcie poniżej).

W Pałacu nadal pozostał PAN - Biblioteka Kórnicka.

Na zakończenie zauważam, że powyższa pocztówka, która została wydana przez znaną w czasach PRL agencję wydawniczą, nie odzwierciedla rzeczywistości. Według mnie pocztówka ta przedstawia odbicie lustrzane budynku. Może tak lepiej wyglądało na pocztówce... a może to po prostu błąd...

Poznań na starych pocztówkach - Odwach

Stary Rynek 3

Powyżej pocztówka z 1987 roku przedstawiająca budynek Odwachu na Starym Rynku. Pocztówka została wydana przez nieistniejącą już Krajową Agencję Wydawniczą.

Opis pocztówki brzmi: Klasycystyczny Odwach (1783-1787) na Starym Rynku, obecnie Muzeum Historii Ruchu Robotniczego. 

To co zainteresowało mnie w tej pocztówce to kolor budynku - ten błękit. Pomimo, że mieszkam w Poznaniu od urodzenia, przyznaję, że nie pamiętałam, że Odwach przemalowano kiedyś na taki kolor.

Porównując współczesne zdjęcia z fotografią z lat osiemdziesiątych, można zauważyć także zmianę ogrodzenia przed budynkiem. Ciężkie łańcuchy podtrzymywane betonowymi słupkami zastąpiono lekkim płotkiem. Ponadto, dookoła Odwachu dodano atrakcyjne oświetlenie (co jest widoczne nocą).

Co jeszcze? Obecnie znajduje się tutaj Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych.

Na zdjęciu widoczny jest jeszcze budynek Wagi - dziś równie pięknie odrestaurowany.

Zmiany oceniam na plus.