czwartek, 4 czerwca 2020

Cztery sceny z nocnego życia Poznania (pocztówka z PRL)

Pocztówka z Poznania, zgodnie z opisem: Plac Wolności, Rondo Mikołaja Kopernika (czyli dzisiejsze Rondo Kaponiera), ulica F.D. Roosevelta, ulica Czerwonej Armii (czyli dzisiejsza ul. Św. Marcin); fot. W. Stasiak - CAF, A. Ruckgaber, Krajowa Agencja Wydawnicza
Nocny Poznań był tematem wielu widokówek wydawanych w czasach PRL. Tyle świateł, tyle neonów, magia kolorów i dynamika miejskich iluminacji. Tęsknię za tymi obrazami z dzieciństwa.

Ta pocztówka przedstawia cztery różne miejsca ze ścisłego centrum miasta:


  1. Pojawiają się tu okolice placu Wolności z fragmentem Arkadii. Zauważcie, że na każdym niemalże budynku pojawiał się jakiś neon. Więcej nocnych neonów z Poznania znajdziecie w starszych wpisach na blogu.
  2. Rondo Kaponiera z luksusowym hotelem Merkury.  Hotel Merkury bardzo często pojawiał się na pocztówkach z tamtych czasów. To musiało być naprawdę prestiżowe miejsce. 
  3. Budynek MTP. Targi w tamtych czasach były istotnym międzynarodowym znakiem rozpoznawczym Poznania.
  4. Rozrywkowy św. Marcin. Kilka lat temu na blogu uwieczniłam pozostałości po neonie BAR Tempo. Reszta neonów pozostaje już tylko w pamięci lub na archiwalnych pocztówkach. 

Pocztówka z Zamkiem Cesarskim

Pocztówka Pałac Kultury i pomnik Adama Mickiewicza, fot. A. Zborski, Biuro Wydawnicze "RUCH"
Pozostajemy w temacie starych poznańskich pocztówek. Tym razem widokówka z placem Adama Mickiewicza i Zamkiem Cesarskim (a jego mury jeszcze w czarnej oprawie na długo przed odświeżeniem).

Plac Adama Mickiewicza jeszcze bez charakterystycznych poznańskich Krzyży.

Pocztówka z Poznania - ulica Głogowska z neonem PKO

Pocztówka - ulica Głogowska wg fotografii barwnej P. Krassowskiego, Biuro Wydawnicze "RUCH"
Kolejna warta uwagi pocztówka z czasów PRL z neonem PKO w roli głównej. Przedstawia ona fragment ulicy Głogowskiej a gigantyczny neon nawołuje "oszczędzaj w PKO".

Przyznaję, że nie kojarzę tego neonu zupełnie. Patrząc na okolicę, przypuszczam, że był on umiejscowiony na kamienicy przy Głogowskiej 27 ale nie mam stuprocentowej pewności. Czy ktoś jeszcze pamięta ten neon?


Pocztówka z poznańskimi neonami - plac Wiosny Ludów

Pocztówka Plac Wiosny Ludów wg fotografii barwnej P. Krassowskiego Biuro Wydawnicze "RUCH" 
Kolejna interesująca widokówka z Poznania. Tym razem w roli głównej, w nocnej odsłonie, plac Wiosny Ludów (jeszcze bez Kupca Poznańskiego i szpecących to miejsce blaszanych bud). Zdjęcie prawdopodobnie wykonano około 1970 roku.

Uwagę przyciągają liczne neony, nieodłączni towarzysze nocnego życia miast z czasów PRL. Na budynku przy Strzeleckiej 2/6 widoczna jest reklama proszku "ixi 65", który "pierze delikatne tkaniny". Na drugim budynku, bliżej Krysiewicza, neon PKO (każdy oszczędza w PKO).

Po prawej stronie kadru budka telefoniczna. Jeszcze do niedawna istotny element miejskiej przestrzeni. Czy ktoś jeszcze pamięta kolejki do budki telefonicznej?

Dla porównania, na blogu prezentuję współczesne zdjęcia tej okolicy.


Pocztówka z Poznania - restauracja Adria na Głogowskiej w Poznaniu

Restauracja "Adria" wg fotografii barwnej K. Kaczyńskiego Biuro Wydawnicze "RUCH" - pocztówka
Z cyklu wspomnień czar... przedstawiam zakupioną niedawno przeze mnie pocztówkę z Poznania. Na zdjęciu widoczny jest budynek restauracji "Adria", który mieścił się przy ul. Głogowskiej (niedaleko mostu Dworcowego, pomiędzy budynkami MTP). Prawdopodobnie pocztówka dokumentuje scenkę z końca lat 60-tych. W tle widoczna iglica targowa.

Budynek już nie istnieje. Adria została zamknięta w Sylwestra 2008/2009 po pożegnalnej imprezie.  Niestety nie uwieczniłam tego budynku na swoich zdjęciach. Przed zburzeniem, w swoich ostatnich latach bytności, obiekt ten wyglądał już zupełnie inaczej. Miał ciemnozieloną blaszaną nadbudówkę na której widniały napisy "restauracja", "dancing", "drink bar", "disco", "kawiarnia" a szyby były złotomiedziane.

Drodzy czytelnicy, czy macie jakieś wspomnienia związane z Adrią? A może chcielibyście podzielić się swoimi archiwalnymi zdjęciami? Czekam z niecierpliwością na odzew w komentarzach.