piątek, 4 kwietnia 2008

Prawdopodobnie największe podwórko na świecie/Probably the biggest backyard in the world





ulica Rolna w Poznaniu





"(...) zapadła decyzja o urządzeniu w Poznaniu Powszechnej Wystawy Krajowej dla uczczenia i pokazania dorobku 10-lecia naszej niepodległości (...)
Należało przygotować tereny pod przyszłą wystawę. Zachodziła konieczność zburzenia kilku ruder przy ulicy Głogowskiej w okolicy Dworca Zachodniego. W związku z tym Wydział Budownictwa musiał wybudować większą ilość mieszkań zastępczych (...)
Wybór padł na parcelę miejską położoną między ulicami Rolną, Wspólną, Łąkową i Tokarską. Parcela była stosunkowo duża, miała jednak zatwierdzony prawomocnie plan linii zabudowania, przewidujący zabudowę zwartą o trzech kondygnacjach dla całego bloku.
(...) Całość podzieliłem na 23 segmenty z klatkami schodowymi. Na każdym podeście były wejścia do czterech mieszkań. Razem więc uzyskałem 276 mieszkań na wymaganych 250.
(...) w dyskusji nad planami jeden z radnych podniósł, że architektom miejskim co "tu dotąd" przyjechali należy wyjaśnić, iż w Poznaniu wchodzi się do domów "od przodku", a nie "od zadku", jak zaprojektowano. Istotnie przy szerokich przejazdach na podwórze zrobiłem wejścia od tej właśnie strony, aby uniknąć w trakcie frontowym straty miejsca na sień przejściową (...)

Władysław Czarnecki "To był też mój Poznań. Wspomnienia architekta miejskiego z lat 1925-1939 w wyborze i opracowaniu Janusza Dembskiego"








osiedle robotnicze
data budowy: 1927 rok
projekt: Władysław Czarnecki


1 komentarz:

Jeśli masz ochotę, to serdecznie zapraszam do podzielenia się swoimi opiniami na powyższy temat.
Mile widziane rodzinne wspomnienia, ciekawostki, plotki, opisy przeżyć czy subiektywna ocena dotycząca sfotografowanych przeze mnie miejsc. Takie komentarze są niezwykle cenne. Są wręcz na wagę złota! Dokumentujmy wspólnie nasz Poznań!