niedziela, 13 marca 2011

Odwiedziny na ulicy Rolnej w Poznaniu


Przedmiotem zainteresowania tej serii zdjęć jest zabudowa ulicy Rolnej na Wildzie.
To w tych okolicach, w latach 1911-1914 powstał zespół koszarów dla Poznańskiego Batalionu Saperów nr 29. Na Rolnej ulokowano budynki dla dowództwa, kasyno oraz budynki mieszkalne.
Z budynkami tymi sąsiaduje blok dla robotników z okresu międzywojennego.
Zespół mieszkalny - ul. Rolna 50/52
wybudowano w roku 1930 z funduszów kasy emerytalnej dla Robotników Kolei Państwowych w Poznaniu
tablica informacyjna na budynku (wzorowana na austriackich Arbeiterhofach)

róg ulicy Rolnej ze Sportową
okolice zakładów HCP
modernistyczna prostota formy miała obniżyć koszty budowy
dawne koszary saperów na Rolnej
to na Rolnej znajduje się IPN


Posted by Picasa

6 komentarzy:

 1. Na ostatnich zdjęciach to nie IPN, ale ABW. IPN jest nieco na lewo, też tak samo w głębi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam.Jestem byłym podoficerem i służyłem w tej jednostce 77-79r bodajże to była jednostka 2265-saperska dziś to na pewno nie jest tajemnicą ,to były czasy mojej pięknej młodości i powiem szczerze trochę sie wzruszyłem widząc tak zdewastowane przepiękne ongiś i tętniące życiem koszary bo zostawiłem tam kilka lat mojego życia szkoląc żołnierzy młodszego rocznika a powiem szczerze chlopaki dobrze mnie wspomninali jak ktoś ma więcej fotek tych koszar a być może z dawnych lat to prosiłbym na maila.karolki@interia.pl,a może ktoś przeczyta ten tekst z moich kochanych chłopaków dawnych lat niech dadzą znać na w/w maila bo miałem tam ogrom kolegów nie tylko podoficerów a także szarych szeregowych.Pozdrawiam.Janusz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tu jeszcze kilka zdjęć obecnych:
   http://fotopoznan.blogspot.com/2012/10/pieknie-wyremontowany-budynek-na-wildzie.html

   Usuń
 3. Piękna strona! Dziękuję za wspomnienia. Ul. Rolną jeździłam z Dziadkiem (komarkiem) ze Sportowej na Wspólną, na działkę. Miałam może 5 lat. Od ponad 27 lat mieszkam w Kanadzie i takie "spacery" palcem po mapie powodują nawałnicę wspomnień z dzieciństwa. Obejrzałam już fotki z parku Wilsona (za moich czasów jeszcze Kasprzaka), ulicę Grottgera gdzie mieszkaliśmy w pięknej starej kamienicy, która ciągle czeka na facelift :) , szkołe #33 gdzie chodziłam do 1 i 2 klasy, Arenę; oczywiście Piątkowo i Os. Chrobrego, (pamiętam czasy gdzie w miejscu szybkiego tramwaju na wysokości budynku #11 był jeszcze piękny sad (zdaje sie rok 80). Napewno wrócę po więcej wspomnień! Dziękuję!
  Joanna

  OdpowiedzUsuń
 4. Urodziłam się 5 lipca 1945 roku przy ul ROLNEJ 52. Od urodzenia slyszałam maszerujących i śpiewających żołnierz jestem córką oficera lecz nie dane mi było go poznać gdyż zostal rozstrzelany na cytadeli w Poznaniu .Od 1958 roku mieszkam we Wrocławiu i widząc te zdjęcia bardzo się wzruszyłam.Pamiętam też występy Mari Koterbskiej na boisku WARTY ,gre w polanta bo to była wtedy spokojna ulica.jesienią lubiliśmy biegać po liściach lecących z wielkich klonów,czy jeszcze to ktoś pamięta :-) JOLA

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję za podzielenie się ze swoimi wspomnieniami.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli masz ochotę, to serdecznie zapraszam do podzielenia się swoimi opiniami na powyższy temat.
Mile widziane rodzinne wspomnienia, ciekawostki, plotki, opisy przeżyć czy subiektywna ocena dotycząca sfotografowanych przeze mnie miejsc. Takie komentarze są niezwykle cenne. Są wręcz na wagę złota! Dokumentujmy wspólnie nasz Poznań!