"Do przyjemnych wspomnień (...) należy uroczyste odsłonięcie pomnika 15. pułku ułanów w uroczym zakątku przy ulicy Ludgardy, pomiędzy kościołem i klasztorem Franciszkanów a gmachem Muzeum Narodowego, na tle Góry i Zamku Przemysława.
Twórcą pomnika był Mieczysław Lubelski, artysta rzeźbiarz z Łodzi.
Otoczenie - ujęcie placyku ze schodami i balaskami na bocznej skarpie - zaprojektował arch. Adam Ballenstedt.
Nadzór nad wykonaniem (...) sprawował arch. S. Kirkin oraz insp. O. Pohlman.
Uroczystość odbyła się 22 października 1927 r. z wielką paradą wojskową.
15 pułk ułanów powstał z 1 pułku ułanów wielkopolskich. Formowany był w Poznaniu od 1 stycznia 1919 r., a więc w czasie powstania (...)
Pomnik należał do wyjątkowo udanych pod względem artystycznym i estetycznym. Rzeźba - ułan na wspiętym koniu przebijający lancą przewróconego na łopatki smoka, na niewysokim cokole w kształcie kolumny o szerokiej kostkowej głowicy - miała doskonale uchwyconą skalę w stosunku do otoczenia. Całość robiła dobre wrażenie, była emocjonalna, podobała się."
Władysław Czarnecki "To był też mój Poznań. Wspomnienia architekta miejskiego z lat 1925-1939 w wyborze i opracowaniu Janusza Dembskiego"
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Jeśli masz ochotę, to serdecznie zapraszam do podzielenia się swoimi opiniami na powyższy temat.
Mile widziane rodzinne wspomnienia, ciekawostki, plotki, opisy przeżyć czy subiektywna ocena dotycząca sfotografowanych przeze mnie miejsc. Takie komentarze są niezwykle cenne. Są wręcz na wagę złota! Dokumentujmy wspólnie nasz Poznań!