piątek, 15 października 2010

Droga Dębińska 10interesujący budynek na Drodze Dębińskiej...
niestety opuszczony, niszczeje...


9 komentarzy:

 1. Piekny ciekawe jaka jest jego historia?

  OdpowiedzUsuń
 2. jak do tej pory - nie udało mi się ustalić, co znajdowało się kiedyś w tym budynku. Jak tylko się dowiem, dodam info :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja babcia tam mieszkała (Wysoccy) po wojnie, bawiłem się tam. A miasto jak widać nie dba!!!!! no to już możesz wiedzieć, co się znajdowało, pozdrawiam Jacek Wysocki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za informację! To musiała być piękna rezydencja...

   Usuń
 4. dokładnie prababcia moja, nie ma jak to czyste korzenie z Poznania

  OdpowiedzUsuń
 5. "Pod dziesiątym mieściła się posesja budowniczego Władysława Urbaniaka, obejmująca jego dom mieszkalny,składnice i stajnie. Urbaniak zawdzięczał karierę życiową własnej energii i pracowitości. Zaczął od skromnej pracy technika,olbrzymim wysiłkiem doszedł wkrótce do założenia przedsiębiorstwa budowlanego,uruchomienia stoczni łodzi i zbudowania tartaku w Mosinie. Urbaniak był starszym cechu Strzecha, piastował też wiceprezesurę Stowarzyszenia Techników. Hitlerowcy obeszli się z nim i jego rodziną w sposób szczególnie okrutny, zamordowali jego i starszego syna, żonę i córkę skazując na obóz w Ravensbruck. (Zbigniew Zakrzewski "Ulicami mojego Poznania").

  OdpowiedzUsuń
 6. U pana Urbaniaka pracowal dlugie lata ojciec mojej cioci Kazimierz Iczakowski, byl stolarzem, konstruowal/budowal lodzie. Ciocia posiada fotografie z tego zakladu, zaloga byla niemala liczyla prawie 50 osob. Teraz nie ma juz takich prywatnych przedsiebiorstw w obrebie Poznania i takich przedsiebiorcow, ktorzy dbaja o swoich pracownikow jak o rodzine. To byly inne czasy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zapomnialam dodac iz willa po rodzinie Urbaniakow jest wyremontowana i wyglada pieknie, przejezdzalam tam w zeszlym tygodniu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Musze jeszcze dodac, ze zaglowki i lodzie budowane byly w Poznaniu w stoczni na tylach dzialki /za willa/ Urbaniakow przy Drodze Debinskiej, nie w Mosinie. Znane zaglowce to "Zygmunt August", "Wladyslaw Czwarty","Ziuk". Kazimierz Iczakowski bral udzial przy ich budowie i wielu, wielu innych.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli masz ochotę, to serdecznie zapraszam do podzielenia się swoimi opiniami na powyższy temat.
Mile widziane rodzinne wspomnienia, ciekawostki, plotki, opisy przeżyć czy subiektywna ocena dotycząca sfotografowanych przeze mnie miejsc. Takie komentarze są niezwykle cenne. Są wręcz na wagę złota! Dokumentujmy wspólnie nasz Poznań!