czwartek, 19 lutego 2015

Gdzie zgłosić znalezienie ptasiej obrączki?

Niedawno w przydomowym ogrodzie znaleźliśmy kilka piór i niebieską ptasią obrączkę. Ptasiego ciałka nie było. Prawdopodobnie biedna ptaszyna została zaatakowana przez jakiegoś drapieżnika (może kota, może kunę...).

Skoro ptak był zaobrączkowany to jego los nie był komuś obojętny. Chciałam więc aby informacja o śmierci ptaka dotarła do właściwej osoby.

Poniżej wskazuję to, czego dowiedziałam się drążąc temat znalezionej obrączki. Być może informacje te przydadzą się każdej kolejnej osobie, która znajdzie ptasią obrączkę lub zauważy ptaka z obrączką.

Są przynajmniej trzy rodzaje obrączek:
  • ornitologiczne - metalowe z wyrytymi znakami; nie są one zamkniętym pierścieniem, są zaciskane dopiero na nodze ptaka;
  • ornitologiczne - kolorowe z wyrytymi znakami, tworzące spiralnie zwinięty pierścień;
  • hodowlane - zakładane na gołębie hodowlane, kolorowe tworzą zamknięty pierścień.

Obrączki ornitologiczne służą do znakowania dziko żyjących ptaków. Dzięki takim obrączkom specjalnie powołane do tego instytucje mogą dowiedzieć się np. o ptasich wędrówkach. 
Jest to bardzo interesujące dlatego warto pomóc w tworzeniu historii ptaka. 

Gdy znajdziemy taką obrączkę (lub gdy zauważymy ptaka z taką obrączką) możemy stosowną informację przekazać Stacji Ornitologicznej - http://www.stornit.gda.pl/ 

Na tej stronie można również znaleźć właściwy formularz, do zgłoszenia konkretnej obrączki (według rodzaju obrączki):  http://www.stornit.gda.pl/formobr.html 

Podajemy tam szczegółowe informacje m.in. o miejscu zauważenia ptaka oraz o jego kondycji. Niewątpliwie warto przekazywać takie dane.


Obrączki hodowlane służą do znakowania gołębi pocztowych. Gołębia (lub obrączkę) można zgłosić na specjalnym, odrębnym formularzu - http://www.pzhgp.pl/szgp/index.php?action=form 

Informacja z pewnością trafi do oddziału, z którego pochodzi ptak, a potem zapewne do właściciela, który na pewno czeka na swojego gołębia.

***
Znaleziona u nas w ogrodzie obrączka to była obrączka hodowlana. Jak się dowiedziałam numer obrączki zostanie opublikowany w prasie fachowej, w rubryce "Gołębie, które już nie powrócą".  

Myślę więc, że warto zgłaszać tego typu informacje właściwym instytucjom. Zgłoszenie zajmuje dosłownie chwilkę a zawsze możemy komuś bardzo pomóc swoją informacją.


Za pomoc w zgłoszeniu obrączki dziękuję Polskiemu Towarzystwu Ochrony Przyrody "Salamandra" oraz Polish Bird Ringing Centre.

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli masz ochotę, to serdecznie zapraszam do podzielenia się swoimi opiniami na powyższy temat.
Mile widziane rodzinne wspomnienia, ciekawostki, plotki, opisy przeżyć czy subiektywna ocena dotycząca sfotografowanych przeze mnie miejsc. Takie komentarze są niezwykle cenne. Są wręcz na wagę złota! Dokumentujmy wspólnie nasz Poznań!